Cabridge Exams: Jak na Speaking test, když se bojím mluvit? Petra Davídková Máte před s sebou Cambridge zkoušku, ale děsí vás Speaking? Věřte, že nejste sami. Ne každý se...
Cabridge Exams:
Jak na Speaking test, když se bojím mluvit?
Petra Davídková
Máte před s sebou Cambridge zkoušku, ale děsí vás Speaking? Věřte, že nejste sami. Ne každý se narodil se schopností mluvit sebevědomě na jakékoliv téma a já rozumím tomu, že mluvit veřejně, navíc cizím jazykem může být super těžké. Také se zaseknete pokaždé, když nevíte, co říct? Znervózňují vás pohledy ostatních? Koktáte a zapomínáte slovíčka? Yeah, I know. I’ve been there. Speaking byl vždy můj největší strašák. Přesto nebo právě proto jsem nepodcenila přípravu a nakonec zvládla CPE Speaking test za A. Jak jste na tom s mluvením v angličtině vy? Pojďte si se mnou udělat krátký test.
Zkuste bez dlouhé přípravy odpovědět na následující dvě otázky. Změřte si jednu minutu, tak dlouhá by vaše odpověď měla zhruba být. Zkuste mluvit nahlas a pomalu a nezapomeňte se usmívat. Připraveni? Tak jdeme na to.
- What do you enjoy most about the place where you’re living now?
- How important is the internet to you?
Tak jak to šlo? Zvládli jste si dostatečně rychle utřídit myšlenky a plynule odpovědět? Použili jste dostatečně pokročilou slovní zásobu a gramatiku? Congratulations! Máte dar a Speaking test vás nemůže zastavit. Pokud ovšem vaše odpovědi nebyly tak plynulé, jak byste si představovali, možná si můžete přečíst pár tipů, které se mně při přípravě na Cambridge zkoušku osvědčily.
Do your research
Vím, že mnoho lidí přípravu na speaking vůbec neřeší. Jsou připraveni to nějakým způsobem okecat. To ale není můj případ. Já potřebuji vědět, co mě čeká, najít své silné stránky a zapracovat na těch slabých. Věřím, že minimální příprava je nezbytná pro každého. Je třeba vědět, co mě při zkoušce čeká a co se vlastně hodnotí. Příprava může pomoci získat cenné body.
Zjistěte si, jak celá zkouška probíhá. Z kolika části se skládá. Je důležité, zda se chystáte na zkoušku B2 (FCE), C1 (CAE) nebo C2 (CPE). Jednotlivé části se drobně liší. Zjistěte si, za co vlastně můžete získat body. Všechny tyto informace jsou k dispozici na webových stránkách Cambridge. B2 First, C1 Advanced, C2 Proficiency. Podrobnější informace jsou k dispozici v bookletu dostupnému pro jednotlivé zkoušky: B2, C1, C2.

Dále je také užitečné se seznámit s tím, jak se tato část zkoušky hodnotí. Například pro B2 First (FCE) můžete získat body nejen za to, jak dobře se umíte vyjádřit, ale také za použitou gramatiku, slovní zásobu, výslovnost nebo interakci s ostatními. Jakmile se seznámíte s tím, co vás čeká a co se od vás požaduje, můžete se zaměřit na samotnou přípravu.
Využijte svůj čas na maximum
Celý Speaking test trvá přibližně patnáct minut pro dva kandidáty. To znamená, že čas, ve kterém můžete ukázat, jak skvělí jste, je značně omezený. Využijte proto každé vteřiny. V první části vás čeká rozhovor se zkoušejícím, který se bude ptát na vás, vaše zájmy, studijních úspěchy, pracovní zkušenosti, apod. Nejedná se o nic abstraktního, jsou to otázky, na které se můžete hravě připravit. Využijte váš čas a ukažte, jak dokážete spontánně reagovat na otázky z běžného života a znít přirozeně. Let’s compare:
- “Where are you from?” – “I am from Pilsen.”
- “Are you working or studying at the moment?” – “I’m studying.”
Ne, tak takhle ne. Teď je ten pravý čas ukázat, co ve vás je. Využijte každé vteřiny, kterou máte a mluvte.
- “Where are you from?”- “I am from Pilsen. I don’t live slap bang in the centre of the city but on the outskirts which I consider one of the best places for living. I am far from the hustle and bustle of city living but still close to all the conveniences that the city can offer. “
Projděte si záznamy předchozích zkoušek a zjistěte si, jaký typ otázek se v této části zkoušky nejčastěji vyskytuje. Jak byste na tyto otázky odpověděli vy? Zamyslete se nad tím, co vás charakterizuje, a vyhledejte si patřičnou slovní zásobu. Tu pak začněte aktivně používat. Tohle se vám stoprocentně neztratí, pokud vás třeba v budoucnu čeká pracovní pohovor v angličtině. Neznamená to ovšem, že se naučíte odpovědi nazpaměť a pak je přednesete jako básničku. Buďte přirození, vyplatí se to.
Rozšiřte si slovní zásobu
Každý máme nějaké svoje oblíbené fráze. V mém případně je to například interesting, important nebo I think. To jsou nepochybně super slovíčka, se kterými se dá začít skoro každá věta: Well, it’s an interesting question and a very important topic. I think that… OK. Ale já chci ukázat, že moje slovní zásoba je mnohem bohatší. Zaměřím se tedy na slova, která se v mé řeči často opakují a vymyslím k nim co nejvíce synonym. It’s a fascinating topic, it’s significant, it’s instrumental, I assume, I reckon, as far as I am concerned, etc. Nahraďte běžné výrazy něčím more advanced a uvidíte, jak se váš projev změní k nepoznání.
V jednotlivých částech zkoušky budete porovnávat, spekulovat, argumentovat, případně vyjadřovat svůj názor. Aby váš projev byl soudržný, je skvělé do něj zařadit širokou škálu tzv. transition words, které vám pomůžou plynule přecházet od jedné myšlenky k druhé.
- I don’t really like swimming because I am scared of water.
Because je v této větě přechodovým slovem, které ovšem můžeme nahradit:
- I don’t really like swimming ( due to the fact that; as; since) I am scared of water.
- I am scared of water. Therefore (consequently; for this reason) I don’t like swimming.
A protože I don’t like nebo scared lze podobně jako interesting a important skvěle zaměnit za jiná synonyma, můžeme celou větu posunout ještě dál:
- I am not really into swimming. (Swimming is not my thing; I am not keen on swimming) since I am frightened of water (since water makes me feel anxious; since water scares my socks off.)
Gramatika
Gramatika je dalším parametrem, které se při zkoušce hodnotí. Nejen, že byste měli používat základní gramatické vazby s jistotou a s minimálním počtem chyb, ale také ukázat, že zvládnete aktivně používat pokročilejší gramatické jevy odpovídající úrovni dané zkoušky. Zjistěte si, jaká gramatika se od vás očekává a jak ji můžete aktivně použít. Není jednoduché přemýšlet nad obsahem sdělení a do toho navíc vymýšlet věty s kondicionály nebo inverzí. Když ale zapracujete na tom, aby tyto vazby byly součástí vašeho mluveného projevu automaticky, nebude třeba nad tím během zkoušky přemýšlet. Využijte například některý z Random Question Generators. Odpovídejte na nejrůznější otázky a soustřeďte se při tom na gramatiku. Procvičujte zejména vazby, které běžně nepoužíváte a které posunou váš mluvený projev na vyšší úroveň.
O čem mluvit?
Jedním z hlavních důvodů, proč je Speaking test tak náročný, je fakt, že si musíme vytvořit názor na širokou škálu témat a být schopni o nich mluvit na pokročilé úrovni. Na každý se ovšem dobře orientuje v environmentální nebo sociální problematice či v technologiích na tolik, aby o nich dokázal sebevědomě a plynule přednášet, ještě navíc anglicky. Jedním z klíčů, které mi při přípravě pomohly, bylo zamyslet se nad tématy, které se během zkoušky často vyskytují a načíst si o nich zajímavé informace. Našla jsem si nespočet článků zabývajících se reklamou, výchovou, pracovním prostředím či zdravím a vypsala si spoustu zajímavých vět a frází, které nebyly součástí mojí aktivní slovní zásoby. Mluvení je mnohem jednodušší, když máme co říct.
Aktivní poslech
Interakce s vaším partnerem je nedílnou částí hodnocení, bohužel na ni mnoho studentů zapomíná. Víme, že je třeba během zkoušky mluvit a mluvit, abychom ukázali, co v nás je. V určitých částech je ovšem třeba také poslouchat a adekvátně reagovat, vzájemně argumentovat. Teď se od vás neočekává monolog, ale diskuze. Vnímejte vašeho kolegu. Nepřipravujte si v hlavě, co budete říkat dál, zatímco on mluví. Pokládejte otázky, ukažte zájem. To je něco, v čem jste určitě skvělí, tak se to jen naučte prodat. Projděte si zadání a popis jednotlivých částí zkoušky a zjistěte si dopředu, kde přesně se od vás diskuze očekává. Pak vás nemůže nic překvapit.
V neposlední řadě nezapomínejte na řeč těla, protože váš postoj a vystupování může hrát velkou roli nejen ve vašem sebevědomí. Udělejte dobrý první dojem. Pozdravte, usmějte se, popřejte ostatním hezký den. Uvidíte, že i vy se budete cítit více uvolněně. Udržujte oční kontakt, seďte rovně, neošívejte se, během mluvení zpomalte, mluvte nahlas a srozumitelně. Nezapomeňte, že zkoušející jsou normální lidé. Just keep shining and you’ll smash it!
Jak na lepší výslovnost
Jak na lepší výslovnost Petra Davídková Představte si, že stojíte uprostřed Londýna a potřebujete se dostat na nádraží. Gramatiku máte v malíku, slovní zásobu dostatečnou, ale vaše výslovnost není...
Proč se učit online?
Proč se učit online? Petra Davídková Internet a online nástroje jsou již nedílnou součástí moderního vzdělávání. Někteří pluli na online vlnách dávno před koronavirem, jiní byli donuceni usednout k...
Jak se NEnaučit anglicky
Jak se efektivně nenaučit anglicky Petra Davídková Už je to nějaká doba, co ses přihlásil na kurz angličtiny, ale tvoje jazyková úroveň je stále více méně stejná? Někdo možná...